ब्रेकिङ न्युज

मोरङमा रोजगारको वाटो युवा आफैले भेटाउदै के हो जान्नका लागि पुरा पढ्नुहोस्

प्रकाशित मिति: February 11, 2018 2:24 pm

 
माघ २८ पथरी ।
मोरङ राजघाटका हेमबहादुर चोङवाङले मिहिनेत गरे धेरै पैसा कमाउन विदेश जानु पर्दैन भन्ने उदारण बनेर गाँउलेलाईनै चकित बनाएक छन् ।
एउटा माउ भैँसीबाट पशुपालन शुरु गरेका उनले हिजोआज मासिक १ लाख ६० हजारको दूध र र वार्षिक एक सय ट्याक्टर गोबर बिक्री गर्दै आएका छन् । २०६७ सालमा एउटा माउ भैँसीबाट पशुपालन शुरु गरेका चोङवाङले अहिले दिनमा १२० लिटर दूध बिक्री गर्छन् । उनले वार्षिक रुपमा बिक्री गर्ने सय ट्याक्टर गोबरमल प्रतिट्याक्टर तीन हजार रुपैयाँका दरले बिक्री गर्दै आएको बताउछन् ।

चोङवाङले गाउँमा आफै रोजगारीको सिर्जना गर्ने विचारले कुलझोडा पशुपालन तथा दुग्ध व्यवसाय प्रालिको स्थापना गरेका थिए । उनले अहिले आफ्नै चार बिघा जमिनमा स्थापना गरेको पशुपालन केन्द्रमा पाँच जनालाई रोजगारी दिएका छन् । सो केन्द्रमा अहिले नौ वटा माउ भैँसी र पाँच माउ गाई छन् । व्यवसायलाई विस्तार गर्ने उद्देश्यले सातवटा बाच्छी र ६ वटा पाडी पालेका छन् । १० लाख रुपैयाँको लगानीमा शुरु गरेको व्यवसायमा हाल २० लाख रुपैयाँ लगानी पुगिसकेको चोङवाङको भनाइ छ ।

उनले मासिक रुपमा एक लाख ४० हजारको दुग्ध बिक्री गर्ने गरेको बताउँछन् । उनी मात्र होइन ३ वर्ष मलेसियामा काम गरेर फर्किएका मोरङ दर्वेशा–१ का अशोक सुवेदीले बाख्रापालन गरेर राम्रो आम्दानी गर्न थालेका छन् ।

 

 

दुईवटा बाख्राबाट बाख्रा फारम खोलेका सुवेदी परिवारले अहिले १०० वटा बाख्रा पालेका छन् । उन्नत जातका बाख्रा पाल्न शुरु गरेपछि सुवेदी परिवारको आर्थिक स्तरमा सुधार आएको छ । आफूले विदेशमा कमाउन नसकेको रकम हाल बाख्रापालनबाट मनग्य आम्दानी हुने गरेकाले अरूलाई पनि यही पेशा अपनाउन सुझाव दिने गरेको उनी बताउँछन् ।

सुवेदीले बाख्रापालन सँगै दुई जनालाई रोजगारीसमेत दिएका छन् । अरूले कृषि पेशा गरेको सुनेको आधारमा आफूले पनि व्यवसाय थालनी गरेका सुवेदीले फारमबाट उत्पादन भएको बोका–पाठीहरु तीन महिनामा बिक्री गर्ने गर्छन् । बीउका रुपमा बाख्रा विभिन्न क्षेत्रबाट माग हुने गरेको भए पनि माग पूरा गर्न नसकिरहेको सुवेदीको भनाइ छ ।

उनीमात्र होइन जिल्लाका ४० युवा व्यावसायिक पशुपालन र दुग्ध उत्पादन व्यवसाय गर्दै आएको जिल्ला पशुसेवा कार्यालय मोरङले जनाएको छ । अहिले मोरङमा साना–ठूला गरेर चारसय व्यावसायिक पशुफार्म सञ्चालित छन् ।

जिल्ला पशुसेवा कार्यालय मोरङका प्रमुख डा सुशील अधिकारीका अनुसार व्यावसायिक रुपमा १४३ वटा गाईको फार्म सञ्चालन गरिएको छ । त्यस्तै १४ भैंसी फार्म र पाँच पाडा–पाडीको फार्म दर्ता छन् । त्यस्तै मोरङ जिल्लामा ७० बाख्रा, ६४ बंगुर, २० कुखुरा र ४१ वटा मिश्रित फार्म दर्ता भएको छ ।

सम्बन्धित शीर्षकहरु

हेर्दाहेर्दै कर्णालीको पुलबाट एक युवकले नदीको बिचमा हामफाले ! हेर्नुहोस भिडियोमा

तिब्बतको समुद्र सतहबाट ३९६२ मिटर उचाईँमा रहेको “माप्चोचोङ्गो” नामको हिमनदीबाट निस्केर मान सरोवर ताल......

चितवन राष्ट्रिय निकुञ्जमा २६ वटा गैँडा मरे

चितवन राष्ट्रिय निकुञ्जमा गत आर्थिक वर्षमा विभिन्न कारणले २६ वटा गैँडा मरेका छन् निकुञ्जका सूचना अधिकारी......

Displaying hari-om.gif