यसरी भएको थियो ठाडो भाकाका गायक दीर्घराज अधिकारीको नाम भेडीखर्के साइला

प्रकाशित मिति: August 27, 2018 1:20 pm

काठमाडौं । मानिसको नाम परिवर्तन धेरै कारणबाट हुने गर्दछ । जन्मिएको ९ दिन, न्वारनमा राखिने असली नाम भन्दा पछी राखिने नामलाई उपनाम भन्ने गरिन्छ । जब समाजमा कसैले राम्रो काम गर्यो भने अथवा नराम्रो गर्यो भने पनी उपनाम राखेर गाउँ समाजमा पछी त्यही नाम परिचित हुन जान्छ । त्यस्तै उपनामले नेपाली लोक संगीत क्षेत्रमा परिचित नामले चिनिएका ठाडो भाकाका श्रष्ठा एवं गायक स्वर्गीय भेडीखर्के साइला पनी उपनामले नै परिचित भएका थिए । १९९० भदौ २९ गतेका दिन बुवा बलभद्र अधिकारी र आमा नन्दकुमारी अधिकारीको कोखबाट साइलो छोराको रुपमा लमजुङमाको परेवा डाँडामा जन्मिएका थिए । उनले १२ बर्षको कलिलो उमेरबाट नै ठाडो भाकाको गीत गाउन थाले । लमजुङ दुराडाँडाबाट देवबहादुर दुराले गाउन सुरु गरेको ठाडो भाकालाई टपक्कै टिपेर उनले अगाडी बढाएका थिए ।जुनगीत लमजुङ बाहेक पश्चीमभेग सबै ठाउमा प्रचलित थियो । अहिले त्यही ठाडो भाका गाउने कलाकारको लोप भएको अवस्था छ । जब भेडीखर्के साइलाले ठाडो भाकाको गीत चिनाए, अब उनको बिडो धान्ने सायद कोही न आउन पनी सक्छ । लमजुङकै सिन्दुरे भन्ने ठाउमा रहँदा उनका बुवाले भेडा पालेका थिए । त्यही ठाउँको खर्क भन्ने ठाउँमा दीर्घराज अधिकारी भेडा चराउन जान्थे । उनको बास्तविक नाम भने दीर्घराज अधिकारी हो । तर भेडीखर्के साइला पछी गएर उनको कला, क्षमता र उनको अलौकिक प्रतिभाबाट अलग्गै उपनाम बन्न पुग्यो । त्यहीबाट उनको बुवाले भेडा पालेको र खर्क भन्ने ठाउँमा उनी भेडा चराउन जाँदा भेडीखर्के साइला उनको उपनाम भएको हो । गाउँले समाज मात्रै नभएर बाहुनको छोराले गीत गाउन हुन्न इज्जेत जान्छ भन्ने चलन भएता पनी उनले त्यो कुरा पटक्कै मानेनन् । आफ्नो बुवा आमा, दाजुभाई छरछिमेक सबैले यो काममा लाग्न हुन्न भनेर सम्झाउँदा पनी उनले ठाडो भाकालाई मात्रै ध्यान दिएर भेडीखर्के साइला नाम कहलाए । अहिले ठाडो भाकाको गीत गाउने कलाकार उनि जत्तिको कोही छैनन् । त्यही ठाडो भाकालाई उनले एल्बम निकाल्नको लागी २०३५ साल देखी रेडियो नेपालमा धाउँदा सम्म धाए, तर सोर्सफोर्स न पुगेर बिचमै रोकियो । यस्तै ठाडो भाकाका गीत र आफ्नो गाउँले जिवन यापन गर्दा गर्दै उनको उमेर अवस्था अनुसार रोगले पनी च्याप्दै गयो । त्यसपछी उनी सुन्दरबजार स्थित छोरी ज्वाँको घरमा बस्दै आए । पछी उनलाई दमको रोगले च्याप्दै गयो र २०७४ साल भदौ २६ गते साँझ ५ बजे उनको निधन भएको थियो । लमजुङ जिल्लालाई ठाडो भाकाको गीत मार्फत परिचित बनाएका भेडीखर्के साइलालाई सबैले अग्रज कलाकारको रुपमा मान्दै आएका थिए । त्यही लमजुङ जिल्लाबाट धेरै राम्रा कलाकारहरुको जन्म भएको छ । बरिष्ठ लोकदोहोरी गायिका बिमाकुमारी दुरा र लोकप्रिय गायक राजु परियारको जन्म पनी त्यही लमजुङमा नै भएको हो ।

सम्बन्धित शीर्षकहरु

भोलि देखि सार्वजनिक यातायात चल्ने, भाडा ५० प्रतिशत बढ्यो

काठमाडौं – सरकारले छोटो दुरीका सार्वजनिक यातायातका साधन सञ्चालन गर्न दिने निर्णय गरेको छ ।......

चार दिनसम्म लगातार भारी बर्षा, यी नदीमा बहाव बढ्न सक्ने

काठमाडौं – मुलुकका विभिन्न चार वटा प्रदेशमा आगामी चार दिन यस वर्षको (मनसुन सक्रिय भएपछिको) अहिलेसम्म कै बढी......